A postatörvény megváltozásával néhány dolog egyszerűsödött a székhelyszolgáltatásnál és néhány egy kicsit bonyolultabb lett. Egyszerűsödött, hogy a székhely bejelentéséhez már csak a meghatalmazás formanyomtatvány benyújtása szükséges. A korábban kötelező bejelentést eltörölték. Változatlan, hogy nem szükséges tanúkkal aláíratni a meghatalmazást. Számomra ez korábban volt érthetetlen, mert a céges aláírásoknál nem kötelező sem bélyegző használata, sem a tanúskodás. A cégtörvény ugyanis úgy írja elő, hogy a társaságot úgy kell jegyezni, hogy a cégnév fölé írja be a nevét az aláírásra jogosult. Semmilyen hatóság tehát nem követelheti azt, hogy erre cégbélyegzőt használjon a cég.
A postai bejelentő formanyomtatvány is csak arra volt jó, hogy néhány fát feláldozzanak a papírgyártáshoz. Igazából a postai meghatalmazás minden a cégtörvényben előírt adatot tartalmaz.
Már korábban egyszerűsödött az, hogy ki lehet a meghatalmazott, úgyhogy ezzel most újabb harcot nem kellett vívni. A meghatalmazott székhelyszolgáltató cég és magánszemély is lehet. A jelenlegi változás az, hogy a meghatalmazottnak a személyi igazolvány számát is fel kell tüntetni. Korábban ez nem volt kötelező.
Ami jelenleg bonyolultabb lett: A benyújtáshoz az Internetről le kell tölteni a cégkivonatot. Nem elég a székhelyszolgáltatáshoz a társasági szerződés hiteles példánya. Ez annyiban nehezíti meg a helyzetet, hogy amennyiben az ügyvezető is változik, akkor meg kell várni a cégbejegyzést, a székhely cégbírósági változását. Az aláírási minta még nem bizonyítja a Postánál, hogy a székhelyszolgáltatást igénybe vevő cég cégvezetésére jogosult a cégjegyzésre. Hiába készül az közjegyzőnél, vagy hitelesíti ügyvéd.
De mi van akkor, ha a cég székhelye nem változik, csak a postázási címet módosítanák a székhelyszolgáltatóhoz? Ebben az esetben a cégkivonaton levő az ügyvezetőnek kell megegyeznie az aláírási mintán levő aláírással. A cég székhelye maradhat a régi.